Czcionka: A- A A+

WSPÓŁPRACA PARCZEW - BRESSUIRE

bressuire   PARCZEW jest miejscem znanym przez mieszkańców gminy, nie trzeba zatem go opisywać. Przyjrzyjmy się jednak Bressuire, gdyż niewiele osób wie coś więcej o tej gminie i o współpracy parczewsko-francuskiej.
   Bressuire jest jednym z pięknych zakątków we Francji. Gmina położona jest w departamencie Des Deux- Sevres, w regionie Poitou- Charentes. Liczy ponad 17 tysięcy mieszkańców (Parczew nieznacznie mniej bo niecałe 16 tysięcy). Obecnie Bressuire jest zarządzane przez Mera Jean- Michel Berniera. W Bressuire znajdują się charakterystyczne ruiny zamku z XIII w. oraz piękna gotycka katedra.
   Ponadto w Bressuire mieści się mediateka, obiekt, w którym znajduje się bogaty księgozbiór, płytoteka, zbiór kaset video, prasa oraz komputery i nowoczesny sprzęt audiowizualny. Zbiory można wypożyczać lub korzystać na miejscu. Bressuire posiada zespół ludowy Les Sauteriaux, składający się z 60 tancerzy.
   Znajduje się tu również kompleks obiektów sportowych, stadion piłkarsko-lekkoatletyczny, kilka hal sportowych, 2 baseny kryte i 1 odkryty, kilka kortów tenisowych, tor kartingowy i boisko do rugby.
   Bressuire współpracuje, oprócz Parczewa, również z innymi gminami europejskich państw, tj. z Rosji, Hiszpanii, Irlandii czy Niemiec.Przyjacielska współpraca została zapoczątkowana już 10 lat temu. Dokładnie 16 października Mer Bressuire Cloude Boutet i Burmistrz Parczewa Grażyna Danilkiewicz podpisali umowę w bliźniaczej współpracy obu miast. Ustalono, że współpraca ta powinna obejmować sferę społeczną, kulturową, sportową oraz wymianę młodzieży.
   Parczewianie wielokrotnie reprezentowali naszą gminę w Bressuire. Uczestniczyli w oficjalnych spotkaniach, wystawach wyrobów parczewskich i francuskich przedsiębiorców, a także wyrobów parczewskich artystów i występach zespołów muzycznych. Parczew był tradycyjnie reprezentowany także przez bardzo lubiana kapelę podwórkową „Taaka Paka". Również Parczewianie uczestniczyli w tradycyjnych październikowych „Biesiadach jesiennych" i charakterystycznych dla tego regionu wystawach byków rasy „Charalais". Poza tym mieli okazję zwiedzić okoliczne zabytki, m. in. kościół Notre - Dame, i pobliskie zamki nad Loarą oraz zobaczyć wieżę Eiffla.
   Współpracę doceniła Komisja Europejska przyznając miastom „Złotą Gwiazdę Miast Bliźniaczych". Na budynku Urzędu Miejskiego widnieje tablica upamiętniająca porozumienie miast bliźniaczych. Z okazji 5-lecia udanej współpracy władze Bressuire nadały jednemu z tamtejszych rond nazwę „Parczew". Możemy być też dumni z młodzieży, reprezentującej godnie Parczew w zawodach sportowych oraz gimnazjalistów chętnie prezentujących tradycje polskie.
   Parczewianie niejednokrotnie przyjmując gości z Francji zapewniali im liczne atrakcje podczas dni Parczewa, oraz zwiedzanie okolicznych zakątków, tj. Jezioro Obradowskie, Makoszka, Białka, a także pięknych miejsc w Polsce, tj. Warszawa, Białowieża, czy Lublin. Świętując 600-lecie Parczewa, wśród zasłużonych osób znaleźli się również Francuzi odznaczeni honorowymi odznakami.
   W tym roku w październiku będzie uroczyście obchodzone 10 - lecie współpracy, w nadziei na kolejną owocną dekadę porozumienia i przyjaźni. Do Francji będą miały okazję pojechać delegacje z Urzędu Miejskiego, grupa biznesmenów i artystów.

S. Chojak

KALENDARIUM 16-LETNIEJ WSPÓŁPRACY PARCZEWA I BRESSUIRE

FOTORELACJA ROK 2008

FOTORELACJA ROK 2010

FOTORELACJA ROK 2012

FOTORELACJA ROK 2014

FOTORELACJA ROK 2016

12 – 19.10.2016 r. Delegacja Parczewa w Bressuire

IMG 0001 1 Copy     W dniach od 12 – 19 października 2016 r. 48-osobowa grupa naszych mieszkańców z władzami miasta i gminy Parczew gościła w zaprzyjaźnionym mieście Bressuire we Francji. Spotkanie zorganizowano w 18 rocznicę podpisania umowy o wzajemnym partnerstwie i współpracy. Po dotarciu do Bressuire spotkaliśmy się z ogromną życzliwością i gościnnością, zarówno ze strony przyjmujących nas rodzin, jak i władz partnerskiego miasta. Spotkanie było okazją do poznania historii tego regionu ale również możliwość zapoznania się nowoczesnymi rozwiązaniami umożliwiającymi poprawę funkcjonowania codziennego życia mieszkańców. W części turystycznej zaprezentowano nam jak funkcjonuje zakład produkujący kosmetyki na bazie naturalnych składników produkujący kosmetyki ekologiczne oraz muzeum przedstawiające cały region zamków z nad Loary i jego zabytków w miniaturze, wykonany w kamieniu.
     Zwiedziliśmy także wytwórnię win musujących Ackermana, poznając jej historię oraz zapoznaliśmy się z aktualną produkcją. Wycieczkę zakończyła degustacja wybranych przez przewodnika win.
     W trakcie oficjalnego spotkania z władzami Bressuire wiceburmistrz Michał Bożym wręczył merowi płaskorzeźbę z herbami obu partnerskich miast podkreślając znaczenie współpracy i zapraszając do rewizyty władze Bressuire oraz naszych przyjaciół w 2018 roku.
Stanisław Ch.

Fotorelacja >>>
.

KALENDARIUM 18-LETNIEJ WSPÓŁPRACY PARCZEWA I BRESSUIRE

22.05.1998r


   22 maja 1998r. władze miasta i gminy Parczew podpisały wstępną umowę  o współpracy z gminą miejską Bressuire. Gmina ta liczy około17 tysięcy mieszkańców, położona jest w Departamencie Des Deux- Sevres we Francji.
   Umowa ta dotyczyła nawiązania przyjaznych stosunków, wspomagania organizacji młodzieżowych, społeczno-zawodowych, stowarzyszeń sportowych i kulturalnych oraz zacieśniania więzi między mieszkańcami oraz zakładami pracy Miasta i Gminy Parczew  a Gminą Bressuire. Ponadto współpraca ma obejmować wizyty między dwoma stronami, prowadzące do rozwoju stosunków społecznych i kulturalnych a także pogłębiania przyjaźni między stronami.

13-23.10.1998r.

   W dniach 13-23 października 1998r. odbyła się wizyta delegacji z Parczewa w Bressuire, w efekcie, której 16 października Mer Bressuire Claude Boutet i Burmistrz Parczewa Grażyna Danilkiewicz podpisali umowę o bliźniaczej współpracy, która obejmowała współpracę między gminami w sferze kulturalnej, społecznej oraz sportowej, a także stanowiąca, iż wysiłki te powinny przyczynić się w miarę możliwości do pokoju i jedności europejskiej.

Czytaj więcej...

Wybory uzupełniajace

Wybory uzupełniajace

wybory
 

Karta Dużej Rodziny

smal kdr parczew

E-Inclusion


logo wykluczenie

Kontakt

Urząd Miejski w Parczewie
ul. Warszawska 24
21-200 Parczew
Telefon: + 48 83 355 12 24
Fax: + 48 83 355 12 26
sekretariat@parczew.com

Godziny pracy:

pon. - piątek: od 7.30 - 15.30

rss