Czcionka: A- A A+

Aktywny wypoczynek

Główną atrakcją okolic Parczewa są walory przyrodniczo – krajoznawcze. Ziemia Parczewska jest poprzecinana dolinami rzek: Tyśmienicy, Piwonii (zw. Parczewską, Północną), Konotopy (nazwa nie pochodzi od nieistniejącej już rzeźni, ale od tego, że niegdyś topiła konie) i Bobrówki (Piwonii Południowej).

Duża ilość zbiorników wodnych (liczne kompleksy stawów) oraz jezior Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego otoczonych rozległymi Lasami Parczewskimi są doskonałym miejscem na krótki bądź dłuższy, rodzinny wypad.
Piękno i różnorodność naszej przyrody można podziwiać dzięki szlakom turystycznym:


Szlaki turystyczne

szlak_piesz

Piesze


W województwie lubelskim jest 78 nizinnych szlaków turystycznych PTTK o łącznej długości 3.185 km. Na terenie Gminy Parczew znajdują się dwa z nich.

Wykaz szlaków turystycznych PTTK rozpoczynających się bądź kończących na terenie Gminy Parczew:

Nr katalogowy

Kolor

Początek

Koniec

Długość w km

LU - 5515

czerwony

Urszulin PKS

Parczew PKP

104,7

LU - 5516

zielony

Parczew PKS

Białka, skrzyżowanie za jeziorem

29,0

Wg. Turystyka w województwie lubelskim w 2006 roku, Urząd Statystyczny w Lublinie, Lublin 2007.

Szlak czerwony („partyzancki”) -  Urszulin PKS – kol. Wola Wereszczyńska – Jamniki – Zawadówka – Załucze Stare – J.Uściwierz – J.Rogożno – J.Krasne – Ostrów Lubelski – Parczew PKP.

W założeniu szlak ten miał umożliwić nam poznanie walorów przyrodniczych i miejsc walk partyzanckich II wojny światowej. W części „parczewskiej” jego trasę wyznaczamy zwyczajowo od stacji PKP, następnie ulicami: Przemysłową, Laskowską i wieś Laski kierujemy się w kompleks Lasów Parczewskich. Dalej szlak prowadzi nas obok rezerwatów: „Jezioro Obradowskie”, „Królowa Droga” i „Lasy Parczewskie” oraz przez miejscowości Ochoża i Gościniec do Ostrowa Lubelskiego.

Szlak zielony („leśny”) – Parczew PKS – Białka.

Podobnie do szlaku czerwonego jest to przede wszystkim szlak „przyrodniczy”. W Parczewie szlak przebiega miejskimi uliczkami, by następnie drogą polną zwaną „Gościńcem Ostrowskim” obok miejscowości: Sowin, Plebania Wola, Makoszka, Ochoża, przez Rezerwat „Lasy Parczewskie” doprowadzić nas do Białki.

szlak_row

Rowerowe

Kolor

Początek

Koniec

Długość w km

czerwony

Parczew – Bazylika Mniejsza

Sosnowica – ścieżka dydaktyczna „Borek”

42,0

 Szlak Dzikiej Przyrody – czerwony: Parczew – Laski – Lasy Parczewskie – Białka Sosnowica.

Rozpoczynamy od parkingu przy Bazylice Mniejszej (znajduje się tu tablica informacyjna z mapą i dokładnym opisem przebiegu całej trasy). Jedziemy Alejami Jana Pawła II i ul. Wojska Polskiego w kierunku wsi Laski, a za nią, w miejscowości Pohulanka wąską, asfaltową drogą wjeżdżamy w kompleks Lasów Parczewskich. Na trasie ścieżki (bądź w jej pobliżu) położone są 4 rezerwaty przyrody: dwa wodno – torfowiskowe: „Jezioro Obradowskie” i „Torfowisko przy Jeziorze Czarnym” i dwa rezerwaty leśne: „Królowa Droga” i „Lasy Parczewskie”. Po przebyciu ok. 42 km docieramy do Sosnowicy.

Trasa wyznaczona przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Regionalnego w Parczewie.

Wybory uzupełniajace

Wybory uzupełniajace

wybory
 

Karta Dużej Rodziny

smal kdr parczew

E-Inclusion


logo wykluczenie

Kontakt

Urząd Miejski w Parczewie
ul. Warszawska 24
21-200 Parczew
Telefon: + 48 83 355 12 24
Fax: + 48 83 355 12 26
sekretariat@parczew.com

Godziny pracy:

pon. - piątek: od 7.30 - 15.30

rss