Czcionka: A- A A+

Aktywny wypoczynek

Główną atrakcją okolic Parczewa są walory przyrodniczo – krajoznawcze. Ziemia Parczewska jest poprzecinana dolinami rzek: Tyśmienicy, Piwonii (zw. Parczewską, Północną), Konotopy (nazwa nie pochodzi od nieistniejącej już rzeźni, ale od tego, że niegdyś topiła konie) i Bobrówki (Piwonii Południowej).

Duża ilość zbiorników wodnych (liczne kompleksy stawów) oraz jezior Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego otoczonych rozległymi Lasami Parczewskimi są doskonałym miejscem na krótki bądź dłuższy, rodzinny wypad.
Piękno i różnorodność naszej przyrody można podziwiać dzięki szlakom turystycznym:


Szlaki turystyczne
Piesze

W województwie lubelskim jest 78 nizinnych szlaków turystycznych PTTK o łącznej długości 3.185 km. Na terenie Gminy Parczew znajdują się dwa z nich.

Wykaz szlaków turystycznych PTTK rozpoczynających się bądź kończących na terenie Gminy Parczew:

Nr katalogowy

Kolor

Początek

Koniec

Długość w km

LU - 5515

czerwony

Urszulin PKS

Parczew PKP

104,7

LU - 5516

zielony

Parczew PKS

Białka, skrzyżowanie za jeziorem

29,0

Wg. Turystyka w województwie lubelskim w 2006 roku, Urząd Statystyczny w Lublinie, Lublin 2007.

Szlak czerwony („partyzancki”) -  Urszulin PKS – kol. Wola Wereszczyńska – Jamniki – Zawadówka – Załucze Stare – J.Uściwierz – J.Rogożno – J.Krasne – Ostrów Lubelski – Parczew PKP.

W założeniu szlak ten miał umożliwić nam poznanie walorów przyrodniczych i miejsc walk partyzanckich II wojny światowej. W części „parczewskiej” jego trasę wyznaczamy zwyczajowo od stacji PKP, następnie ulicami: Przemysłową, Laskowską i wieś Laski kierujemy się w kompleks Lasów Parczewskich. Dalej szlak prowadzi nas obok rezerwatów: „Jezioro Obradowskie”, „Królowa Droga” i „Lasy Parczewskie” oraz przez miejscowości Ochoża i Gościniec do Ostrowa Lubelskiego.

Szlak zielony („leśny”) – Parczew PKS – Białka.

Podobnie do szlaku czerwonego jest to przede wszystkim szlak „przyrodniczy”. W Parczewie szlak przebiega miejskimi uliczkami, by następnie drogą polną zwaną „Gościńcem Ostrowskim” obok miejscowości: Sowin, Plebania Wola, Makoszka, Ochoża, przez Rezerwat „Lasy Parczewskie” doprowadzić nas do Białki.

Rowerowe

Kolor

Początek

Koniec

Długość w km

czerwony

Parczew – Bazylika Mniejsza

Sosnowica – ścieżka dydaktyczna „Borek”

42,0

 Szlak Dzikiej Przyrody – czerwony: Parczew – Laski – Lasy Parczewskie – Białka Sosnowica.

Rozpoczynamy od parkingu przy Bazylice Mniejszej (znajduje się tu tablica informacyjna z mapą i dokładnym opisem przebiegu całej trasy). Jedziemy Alejami Jana Pawła II i ul. Wojska Polskiego w kierunku wsi Laski, a za nią, w miejscowości Pohulanka wąską, asfaltową drogą wjeżdżamy w kompleks Lasów Parczewskich. Na trasie ścieżki (bądź w jej pobliżu) położone są 4 rezerwaty przyrody: dwa wodno – torfowiskowe: „Jezioro Obradowskie” i „Torfowisko przy Jeziorze Czarnym” i dwa rezerwaty leśne: „Królowa Droga” i „Lasy Parczewskie”. Po przebyciu ok. 42 km docieramy do Sosnowicy.

Trasa wyznaczona przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Regionalnego w Parczewie.

Rowerowe trasy turystyczne

Uczniowski Klub Sportowy JEDYNKA działający przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Parczewie, w ramach projektu „Rowerowa Jedynka” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, opracował 9 tras rowerowych. Ich celem jest pokazanie różnorodności kulturowo-przyrodniczej Ziemi Parczewskiej. Proponowane trasy są zróżnicowane pod względem długości oraz trudności, tak aby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

Mapa szlaków rowerowych

Wybory uzupełniajace

Wybory uzupełniajace

wybory
 

Karta Dużej Rodziny

smal kdr parczew

E-Inclusion


logo wykluczenie

Kontakt

Urząd Miejski w Parczewie
ul. Warszawska 24
21-200 Parczew
Telefon: + 48 83 355 12 24
Fax: + 48 83 355 12 26
sekretariat@parczew.com

Godziny pracy:

pon. - piątek: od 7.30 - 15.30

rss