Czcionka: A- A A+

Zabytki i atrakcje

Historyczne, średniowieczne założenie urbanistyczne miasta wraz z podziemnymi śladami osadnictwa i rozwoju miasta w postaci warstw i obiektów archeologicznych. Teren (na północnym zachodzie oparty o rzekę Piwonię) ma zachowany średniowieczny układ miasta założonego na prawie magdeburskim. Istotnym jego elementem kompozycyjnym jest rynek (88 x 104 m) pomiędzy „równoległymi” do Piwonii ulicami stanowiącymi główne osie kompozycyjne na kierunku pn.- zach. – pd. - wsch. Wraz z prostopadłymi do nich ulicami tworzą regularną sieć urbanistyczną zachowaną od czasów średniowiecza.

Hala targowa (Plac Wolności) wzniesiona w roku 1938 wg projektu Artura Bernhardta. Murowana, parterowa nakryta dachem dwuspadowym. Nad częścią środkową niewielka wieżyczka zegarowa nakryta daszkiem namiotowym. Plan jej nawiązywał do dawnych jatek i kramów rynkowych – wydłużony prostokąt o układzie dwutraktowym z sienią przelotową na osi głównej. Obecnie zatarte podziały wewnętrzne i elewacyjne.

Dawna Szkoła Carska (ul. Wojska Polskiego 2) wzniesiona w k. XIX wieku, murowana, dwukondygnacyjna, nakryta dachem czterospadowym. Na planie prostokąta z ryzalitami w narożach i w części środkowej elewacji frontowej.

Bożnica – synagoga (ul. Piwonia 1) wybudowana przez gminę żydowską w końcu XIX wieku (po roku 1873) w stylu eklektycznym. Murowana, na planie prostokąta z trójosiowym ryzalitem w części środkowej, akcentującym wejście dla kobiet i salę modlitw. Po bokach znajdowały się symetryczne klatki schodowe i pomieszczenia szkoły. Dwukondygnacyjna bryła nakryta dachem łamanym czterospadowym ( jednokondygnacyjne pomieszczenia szkoły miały dachy jednospadowe). Do roku 1939 obiekt pełnił funkcje kultowe.

Mykwa (ul. Piwonia 1) wybudowana na pocz. XX wieku o cechach architektury modernistycznej, murowana. Na planie wydłużonego prostokąta z dwukondygnacyjnym przedsionkiem. Po II wojnie światowej przebudowana na salę widowiskowo – kinową. Obecnie – dom weselny.

dcmżydowski Parczew2Dawny cmentarz żydowski (kirkut) założony ok. 1566 roku. W kształcie prostokąta, ograniczony ulicami Parkową, 11 Listopada i Lubartowską. Zniszczony w czasie II wojny światowej – obecnie zamieniony na rodzaj parku z pomnikiem poświęconym ofiarom II wojny światowej w części zachodniej.
Płyta pamiątkowa ku czci żołnierzy Wojska Polskiego narodowości żydowskiej zamordowanych w lutym 1940 roku w czasie tzw. „marszów śmierci”. Upamiętnia miejsce zbiorowego pochówku jeńców wojennych, żołnierzy WP narodowości żydowskiej zamordowanych na trasie tzw. marszu śmierci z Lublina do Białej Podlaskiej. W mogile pochowano żołnierzy zamordowanych w Juliopolu gm. Siemień oraz Parczewie.


CmWoj Tysmienica 07
Cmentarz wojenny austriacko-niemiecki
- zlokalizowany w południowej części miejscowości Tyśmienica, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 813 (Międzyrzec Podl.- Parczew- Ostrów Lub.- Łęczna). Zabytkowy cmentarz został wybudowany w sierpniu 1915  roku, po walkach stoczonych w czasie I wojny św. w okolicach Tyśmienicy, na terenie dawnego cmentarza epidemicznego. Wewnątrz utworzonego przez wały ziemne czworoboku o wymiarach 17,5m x 11,5m zlokalizowano dwie mogiły zbiorowe oraz 16 grobów indywidualnych.

EjtminowiczPomnik Bogusława Ejtminowicza - postawiony w miejscu śmierci litewskiego dowódcy Bogusława Ejtminowicza na skraju Lasów Parczewskich w Gminie Parczew. Jest wyrazem pamięci i wdzięczności społeczności Lubelszczyzny wobec litewskich formacji powstańczych, które przez ostatnie dekady okrywał mrok niepamięci.
Litwin Bogusław Ejtminowicz ur. się w 1830 r. Służbę wojskową pełnił w rosyjskim garnizonie w Białymstoku w randze kapitana. Po bitwie pod Siemiatyczami 7 lutego 1863r. dołączył do powstańców Powstania Styczniowego. Przejął oddział zorganizowany przez brata Juliana i został jego dowódcą. Oddział Ejtminowicza liczył 4 kompanie. Stoczyli oni wiele bitew i potyczek m. in. pod: Łukawicą, Konstantynowem, Rossoszem, Kolanem, Rudką, Malinówką i in. Po bitwie pod Malinówką mjr Bogusław Ejtminowicz i jego żołnierze pozostali i nadal walczyli w Lasach Parczewskich, gdzie wykazali się bohaterską postawą wypełniając do końca patriotyczny obowiązek. Legendarny major zginął na polu walki pod Jedlanką (zwanej również bitwą pod Uścimowem) 6 stycznia 1864 r. jako „jeden z najdzielniejszych dowódców zrywu Narodów Zniewolonych przez Moskwę”.

Zespół kościoła par. p.w. św. Jana, ul. Kościelna 53-55:
NeogotyckaBazylika Mniejsza
- kościół, 1905-1913
- kaplica przedpogrzebowa, ob. stacja trafo, pocz. XIX
Dzwonnica z XVII w
- dzwonnica, drewn., XVII/XVIII
- cmentarz przykościelny
- ogrodzenie, 1905-13

Plebania
, drewniana, 1918-23

bildePszczele barcie w Lasach Parczewskich
Bartnictwo w Polsce narodziło się już w średniowieczu, swój szczytowy rozwój osiągnęło w wieku XVI oraz XVII. Tradycja upadła w XIX w. W Lasach Parczewskich działają jedyne w woj. lubelskim barcie. Dzikie pszczoły osiedliły się tu rok temu. Rój przetrwał zimę. W tym roku leśnicy liczą na bartny miód.
http://www.dziennikwschodni.pl/
http://www.parczew.lublin.lasy.gov.pl/

Wybory uzupełniajace

Wybory uzupełniajace

wybory
 

Karta Dużej Rodziny

smal kdr parczew

E-Inclusion


logo wykluczenie

Kontakt

Urząd Miejski w Parczewie
ul. Warszawska 24
21-200 Parczew
Telefon: + 48 83 355 12 24
Fax: + 48 83 355 12 26
sekretariat@parczew.com

Godziny pracy:

pon. - piątek: od 7.30 - 15.30

rss